Nyheter

Minska svinnet och säkra kvalitén med Deligate

gruppbild

Företaget Deligates tjänst hjälper butiker att spara tid, minska sitt svinn och säkra kvalitén. Sedan några veckor tillbaka är man nytt Inkuberabolag.
– Deligates kundlösning kommer att kunna göra underverk. Det ska bli oerhört spännande att följa utvecklingen av den här tjänsten, säger Erik Eskils, butikschef på Maxi ICA Stormarknad Universitetet.

Deligate erbjuder en applikation som förenklar arbetet i butikens delikatessdisk. Tjänsten ger bland annat butiken en tydlig överblick över sitt sortiment och sina rutiner, samtidigt som man håller koll på datummärkning och varnar när en vara är på väg att gå ut.

Erik Eskils menar att livsmedelshandeln under ett antal år arbetat med att förbättra egenkontrollen av livsmedel. Men arbetet är omfattande och arbetsamt.
– Där kan det digitala stödet hjälpa oss göra stora förbättringar. Och framförallt vid de manuella punkterna som ost, delikatess och fisk.

 Inkuberas prospekt-ansvarige Lisa Nilsson Yalcin såg direkt stor potential i Deligate.
– Först och främst har de en innovativ idé för sin bransch, men jag upplevde också ett väldigt dedikerat team. Det fanns dessutom erfarenhet från branschen samtidigt som man har den tekniska kompetensen inhouse.

Inkuberas nya affärscoach Tomas Jenneborn blir nu den som kommer att arbeta tillsammans med Deligate för att skapa rätt förutsättningar för tillväxt.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


fredag 10 mars

Nominera bästa idén till Sveriges största innovationstävling

SKAPA-priset till Alfred Nobels minne är Sveriges ledande tävling för nyskapande idéer. Jurygrupper i alla län utser de bästa idéerna sett till innovativitet, marknadspotential och hållbarhet. Nu är det dags att nominera de smartaste nya idéerna under 2022. Nominera dig själv eller någon annan senast 30 maj.

onsdag 8 mars

Hitta finansiering och skapa nya kontakter på A-match

A-match är ett evenemang i Karlstad för företag som söker finansiering och vill utöka sitt nätverk. Ett 70-tal investerare från hela Norden deltar. Söker ditt företag riskkapital och nya kontakter kan A-match kanske vara något för er. I så fall är det hög tid att anmäla sig – 29 mars går anmälningstiden ut. Eventet genomförs 30 maj.

måndag 6 mars

”För oss var timingen perfekt”

Richard Grönberg driver Ecdesign, ett företag som säljer mjukvara för att producera 3D-ritningar. En faktor som gör att företaget är annorlunda – och mycket framgångsrikt – är att målgruppen är hårt nischad. De som främst använder Ecdesign är säljare av gymutrustning. Säljare som enkelt kan producera kompletta 3D-ritningar och visa dem för gym som ska bygga om eller bytta nytt, har ett tydligt försprång framför dem som inte kan det. Idag är Ecdesign världsledande inom sitt område. I september förra året gick Ecdesign med i Swedish Scaleups, ett program som Inkubera driver tillsammans med en rad andra inkubatorer i östra Mellansverige. – Vi fick skräddarsydd stöttning i rätt läge, säger Richard. För oss var timingen perfekt.

tisdag 28 februari

QTPIE antagen till Sting i Stockholm

Inkubera-företaget QTPIE, har blivit antaget till Stockholmsbaserade inkubatorn Sting Innovation and Growth. QTPIE använder eye-tracking, computer vision och AI för göra mer tillförlitliga förartester för personer som ska göra körkortsprov. QTPIE lämnar alltså Inkubera och grundaren, Ravi Chadalavada, flyttar till Stockholm. – Visst kommer vi att sakna Ravi, men framför allt är vi jätteglada för att han får den här möjligheten, säger Fredrik Stenman på Inkubera. Ravi och QTPIE kommer att få fantastisk miljö att utvecklas i.