Nyheter

Inkubera i partnerskap med Marknadskraft

Marknadskraft

Marknadskraft heter Inkuberas senaste partnerföretag. Företaget kommer framöver att erbjuda marknadsundersökningar och rådgivning till Inkuberas olika bolag.
– Vi ser detta som en möjlighet att få ge rådgivning och samtidigt komma i kontakt med innovativa tillväxtbolag inom regionen, säger Åsa Carlsson, VD på Marknadskraft.

Marknadskraft har bred kompetens och lång erfarenhet inom marknadsanalys. Företaget upplever en positiv trend och har precis nyanställt vilket gör att 2016 ser fortsatt spännande ut. Spännande blir också partnerskapet med Inkubera. Åsa Carlsson ser bland annat fram emot att hennes organisation ska få möta drivna entreprenörer från regionen.
– Många av Inkuberas bolag befinner sig också i en fas där de behöver ett underlag för att utveckla verksamheten. Jag tror därför våra tjänster kan vara till stor nytta, säger Åsa Carlsson.

Inkuberas vd Mikael Melitshenko är också glad över samarbetet. Framförallt ser han ett stort värde för Inkuberabolagen, där i princip samtliga har behov av tidig kontakt med potentiella kunder.
– Och här kommer Marknadskrafts expertis in. De vet hur rätt frågor ska ställas så att marknadsundersökningarna kan genomföras på ett bra sätt.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


fredag 10 mars

Nominera bästa idén till Sveriges största innovationstävling

SKAPA-priset till Alfred Nobels minne är Sveriges ledande tävling för nyskapande idéer. Jurygrupper i alla län utser de bästa idéerna sett till innovativitet, marknadspotential och hållbarhet. Nu är det dags att nominera de smartaste nya idéerna under 2022. Nominera dig själv eller någon annan senast 30 maj.

onsdag 8 mars

Hitta finansiering och skapa nya kontakter på A-match

A-match är ett evenemang i Karlstad för företag som söker finansiering och vill utöka sitt nätverk. Ett 70-tal investerare från hela Norden deltar. Söker ditt företag riskkapital och nya kontakter kan A-match kanske vara något för er. I så fall är det hög tid att anmäla sig – 29 mars går anmälningstiden ut. Eventet genomförs 30 maj.

måndag 6 mars

”För oss var timingen perfekt”

Richard Grönberg driver Ecdesign, ett företag som säljer mjukvara för att producera 3D-ritningar. En faktor som gör att företaget är annorlunda – och mycket framgångsrikt – är att målgruppen är hårt nischad. De som främst använder Ecdesign är säljare av gymutrustning. Säljare som enkelt kan producera kompletta 3D-ritningar och visa dem för gym som ska bygga om eller bytta nytt, har ett tydligt försprång framför dem som inte kan det. Idag är Ecdesign världsledande inom sitt område. I september förra året gick Ecdesign med i Swedish Scaleups, ett program som Inkubera driver tillsammans med en rad andra inkubatorer i östra Mellansverige. – Vi fick skräddarsydd stöttning i rätt läge, säger Richard. För oss var timingen perfekt.

tisdag 28 februari

QTPIE antagen till Sting i Stockholm

Inkubera-företaget QTPIE, har blivit antaget till Stockholmsbaserade inkubatorn Sting Innovation and Growth. QTPIE använder eye-tracking, computer vision och AI för göra mer tillförlitliga förartester för personer som ska göra körkortsprov. QTPIE lämnar alltså Inkubera och grundaren, Ravi Chadalavada, flyttar till Stockholm. – Visst kommer vi att sakna Ravi, men framför allt är vi jätteglada för att han får den här möjligheten, säger Fredrik Stenman på Inkubera. Ravi och QTPIE kommer att få fantastisk miljö att utvecklas i.